Európsky týždeň proti rakovine (EWAC)
Koná sa od 25. do 31. mája každý rok a uzatvára ho Svetový deň bez tabaku.
Rakovina je choroba, pri ktorej telové bunky nekontrolovane rastú a vytvárajú nádor, ktorý sa môže rozšíriť do rôznych častí tela. Patrí k hlavným príčinám úmrtia v Európskej únii.
Najčastejšie býva zistená v strednom a vyššom veku, avšak zmeny buniek vedúce k rakovine sa začínajú oveľa skôr. Preto je ochrana dôležitá bez ohľadu na vek. Počet ľudí s výskytom rakoviny rastie sčasti aj preto, že ľudia žijú dlhšie ako v minulosti. V roku 2018 to bolo 3,9 milióna, projekcia pre rok 2040 je 4,7 milióna. Rakovina so sebou nesie obrovské spoločenské a osobné bremeno v dôsledku predčasných úmrtí, straty produktivity a nákladov spojených s liečbou a starostlivosťou. Ekonomické náklady na rakovinu presahujú 100 miliárd EUR ročne.
Na Slovensku pribudne každoročne viac ako 30 000 ľudí s rakovinou. Medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia u žien aktuálne na Slovensku patrí rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina krčka maternice. U mužov dominuje rakovina prostaty, rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina pľúc.
Na Slovensku sa pomerne často vyskytujú tieto rakovinové ochorenia:
Rakovina prsníka Rakovina prsníka je najrozšírenejšia rakovina najmä u žien. Vyskytuje sa u 7 – 10 % žien. Je jednou z hlavných príčin úmrtí u žien vo veku 35 – 55 rokov v Európe a USA. Príznakom sú najmä hrčky v oblasti blízkej podpazušiu, bradavky alebo vnútorného horného kvadrantu prsníka. Nebezpečná je aj nepresne lokalizovaná bolesť, nesúvisiaca s nejakým úderom alebo úrazom, podozrivý je výtok z bradavky, zväčšené lymfatické uzliny v podpazuší alebo nad kľúčnymi kosťami. Rakovina krčka maternice
Rakovina krčka maternice sa často vyskytuje u žien vo veku do 35 rokov a chorobnosť stúpa u žien po menopauze. Vývoju tohto ochorenia predchádza vznik prekanceróznych zmien tzv. dysplázia, čo je vznik netypických buniek. Prejavy ochorenia sú niekedy nejasné, preto je treba absolvovať preventívne prehliadky u gynekológa. Niektoré znaky sú pre toto už vzniknuté ochorenie typické ako mimo menštruačné krvácanie napr. po pohlavnom styku, alebo fyzickej námahe. Pozornosť si vyžadujú aj také príznaky ako je náhla a neopodstatnená strata telesnej hmotnosti, bolesti v podbrušku, pocit častého naplnenia v podbruší, či hmatom zistiteľný útvar.
Nádory hrubého čreva a konečníka Nádory hrubého čreva a konečníka sú najčastejším rakovinovým ochorením vo vyspelých krajinách. Lokalizujú sa v hrubom čreve, slepom čreve alebo v priečnom tračníku. Dôvodom vzniku býva najmä nesprávna strava, nedostatok vlákniny a nadbytok mäsa, živočíšnych tukov a rafinovaných cukrov. Prejavuje sa poruchou vyprázdňovania sa, krvou v stolici, bolesťami brucha, nechutenstvom, bezdôvodnýmúbytkom hmotnosti, únavou, obštrukciami čreva, krvácaním z konečníka.
Európsky Kódex Proti Rakovine 12 spôsobov ako znížiť riziko rakoviny:
1. Nefajčite. Neužívajte tabak v žiadnej forme.
2. Zo svojho domova spravte nefajčiarske prostredie. Podporujte nefajčiarske opatrenia na pracovisku.
3.Udržujte si zdravú telesnú hmotnosť.
4.Hýbte sa každý deň. Obmedzte čas strávený sedením.
5.Zdravo sa stravujte. Jedzte veľa celozrnných potravín, strukovín, zeleniny a ovocia. Obmedzte vysokokalorické potraviny (s veľkým obsahom cukru a tuku) a vyhýbajte sa sladeným nápojom.Vyhýbajte sa mäsovým výrobkom, obmedzte spotrebu červeného mäsa a potravín svysokým obsahom soli.
6.Ak pijete akýkoľvek druh alkoholu, obmedzte jeho množstvo. V záujme prevencie rakoviny je lepšie alkohol nepiť.
7.Vyhýbajte sa prílišnému slnečnému žiareniu – platí to najmä pre deti. Chráňte sa pred slnkom. Nepoužívajte soláriá.
8.Na pracovisku sa chráňte pred rakovinotvornými látkami dodržiavaním pokynov bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
9.Zistite, či ste doma vystavení silnému prírodnému žiareniu z radónu. Postarajte sa o to, aby sa nadmerné hodnoty žiarenia znížili. 10.Pre ženy - dojčenie znižuje riziko výskytu rakoviny u matky. Ak je to možné, dojčite. Substitučná hormonálna terapia zvyšuje riziko určitých typov rakoviny. Obmedzte jej používanie.
11.Zabezpečte, aby sa vaše deti zúčastnili na programe očkovania proti : • hepatitíde typu B (novorodenci) • ľudskému papilomavírusu (HPV) (dievčatá). 12.Zúčastňujte sa na organizovaných programoch skríningu rakoviny: • hrubého čreva (muži aj ženy) • prsníka (ženy) • krčka maternice (ženy).
Zdroj:https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/sk/ http://www.lpr.sk/