logo

COVID-19: ÚVZ SR: Hlavný hygienik SR u prezidentky SR v rámci spoločného stretnutia epidemiológov a ekonómov

14.4.2020

Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku je podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 relatívne priaznivá. Slovensko patrí k štátom s najnižšou incidenciou spomínaného ochorenia.


„Epidemiologickú situáciu na Slovensku v súvislosti s ochorením COVID-19 podrobne sledujeme a vyhodnocujeme ju každý deň. Dôležité budú nasledujúce dva až tri týždne, tie ukážu ucelenejší vývoj chorobnosti v našej krajine," 
uviedol hlavný hygienik SR J. Mikas po spoločnom stretnutí epidemiológov a ekonómov u prezidentky SR Zuzany Čaputovej.


V uvedenom období sa bude dať lepšie predpovedať vývoj chorobnosti. V tomto čase by sa malo ukázať, ako verejnosť počas veľkonočných sviatkov dodržiavala nariadené opatrenia, bude i viac otestovaných osôb v rómskych osadách a karanténnych centrách. Podľa hlavného hygienika SR je dôležité sledovať situáciu v domovoch sociálnych služieb.


Doteraz narastajúci počet zachytených pozitívnych prípadov súvisí podľa hlavného hygienika SR aj s narastajúcim počtom osôb vracajúcich sa z cudziny, ktoré sú izolované v štátnych karanténnych zariadeniach. Nedochádza však k vytváraniu nových ohnísk – až do ukončenia izolácie a potvrdenia ich negativity ostávajú osoby v karanténnych zariadeniach.


Ďalšie nastavenie opatrení na Slovensku by malo podľa hlavného hygienika SR závisieť nielen od vývoja epidemiologickej situácie v SR, ale aj od vývoja epidemiologickej situácie v okolitých krajinách. Dnešné stretnutie epidemiológov a ekonómov u prezidentky SR považuje hlavný hygienik SR za veľmi užitočné vo vzťahu k nastaveniu opatrení v SR do budúcnosti.


Ak by malo dôjsť k postupnému otváraniu prevádzok, podľa tímu odborníkov zloženého z významných epidemiológov, infektológov a iných medicínskych autorít by malo ísť najskôr o prevádzky, v ktorých nedochádza k hromadnému stretávaniu sa osôb s dôrazom na hygienické opatrenia.


Prezidentka SR Zuzana Čaputová poďakovala ľuďom za zodpovedný prístup. Šírenie ochorenia COVID-19 sa podľa nej na Slovensku podarilo spomaliť. Po dnešnom stretnutí v Prezidentskom paláci ocenila, že v pohľade epidemiológov a ekonómov na aktuálnu situáciu možno nájsť množstvo prienikov.